Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Historia Nitką Pisana

Utworzono dnia 16.09.2019

   ,,Polski Splot” – pod takim hasłem odbywały się tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa w Solcu Zdroju. W ramach akcji Gminne Centrum Kultury w Solcu-Zdroju oraz Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Solec-Zdrój przygotowały dla uczestników moc atrakcji, z których można było skorzystać w dniach 14-15 września.

   Tematyka  tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa nawiązywała do okresu odbudowy państwa polskiego po 123 latach zaborów. Była to zatem świetna okazja, żeby przybliżyć młodzieży kulisy odradzającej się po I wojnie światowej – Rzeczpospolitej. Wydarzenie ,,Historia Nitką Pisana” w ramach EDD łączyło w sobie elementy zabawy, warsztatów rękodzielnictwa, a także wykładu historycznego.

   Pierwszego dnia akcji celem naszych uczestników było pokonanie ,,Pokoju Zagadek” w siedzibie Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego - ,, Starym Kufrze”. W trakcie zadania uczestnicy musieli przebrnąć przez szereg łamigłówek, odnajdując po drodze elementy mapy przedstawiającej ,,II Rzeczpospolitą”. Puzzle te posłużyły za szablon do patchworkowego rękodzieła, które wspólnymi siłami stworzono na warsztatach prowadzonych przez Panią Bożenę Nowak.  ,,Polski splot” powstały z kawałków materiałów sprawił biorącej w warsztatach młodzieży ogromną radość, ale i satysfakcję z rzetelnie wykonanej pracy. Po warsztatach młodzież wzięła udział w wykładzie pn. ,,Kształtowanie się granic II Rzeczpospolitej”, w trakcie którego młodzież mogła poznać proces tworzenia się niepodległej Polski. Na zakończenie uczestnicy wzięli udział w teście wiedzy zdobytej podczas wykładu. Najlepsi z nich zostali nagrodzeni tematycznymi upominkami.

   Drugiego Dnia w ,,Starym Kufrze” odbyła się wystawa ,,Okruchy Pamięci” poświęcona wojennym i okupacyjnym wspomnieniom mieszkańcom Solca-Zdroju oraz okolic. W trakcie wystawy podziwiać można było efekt sobotnich prac uczestników naszych warsztatów – patchworkową mapę II Rzeczpospolitej.

   W przygotowaniu wydarzanie brali udział: Paweł Fortuna, Bożena Nowak oraz Małgorzata Helis.