Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Narodowe czytanie „Przedwiośnia”

Utworzono dnia 10.09.2018

                   Już siódmy rok z rzędu mieliśmy możliwość uczestniczenia w ogólnopolskim czytaniu fragmentów narodowych dzieł literackich. Akcję zapoczątkował w 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski. Wtedy cała Polska czytała Pana Tadeusza. W kolejnych latach przyszedł czas na Zemstę, Trylogię, Lalkę, Quo vadis i Wesele. W tym roku, roku szczególnym, bo w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, czytano „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

                 Również w Solcu-Zdroju, w sobotę 8 września zgromadziliśmy się w Gminnej Bibliotece Publicznej, aby odczytać fragmenty tej powieści opowiadającej o początkach niepodległej Polski. A uczestniczymy w akcji narodowego czytania od jej początku, czyli od lat siedmiu. Tradycyjnie to wspólne czytanie rozpoczął Adam Pałys – Wójt Gminy,             a kontynuowali nauczyciele i uczniowie szkół gminnych oraz mieszkańcy. Czytaliśmy wersję oryginalną „Przedwiośnia”. I choć można się zżymać, że język Żeromskiego trudny          i trochę archaiczny, to jednak przesłanie tej ostatniej powieści Stefana Żeromskiego, pisarza z ziemią kielecką bardzo związanego, dla wszystkich było zrozumiałe i jasne. A wielu uczestników Narodowego Czytania pewnie zechce odświeżyć sobie całą powieść.

Gminna Biblioteka Publiczna, jako oficjalnie zgłoszony uczestnikakcji, otrzymała okolicznościową pieczęć Narodowego Czytania. Każdy kto dysponował egzemplarzem powieści mógł odbić w nim okolicznościowy stempel.

(bs)