Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Podsumowanie Festiwalu Muzyki Akordeonowej

Utworzono dnia 12.06.2018

PODSUMOWANIE X JUBILEUSZOWEGO FESTIWALU MUZYKI AKORDEONOWEJ W SOLCU- ZDROJU

X Jubileuszowy  Ogólnopolski Festiwal Muzyki Akordeonowej: „Harmonia Zdrowia  i Muzyki” dobiegł końca. Dwa  dni festiwalowe minęły bardzo szybko. W piątek o godz. 19.00  na stadionie sportowym w Solcu-Zdroju odbył się  wyjątkowy Koncert Inauguracyjny. Licznie zgromadzona publiczność  miała możliwość wysłuchania koncertu  Marcina Wyrostka z zespołem CARAZON w aranżacjach klasycznych, rockowych, jazzowych, popowych i wokalnych .

Marcina Wyrostka odkryto jako wirtuoza akordeonu, gdy w 2009 wygrywał drugą edycję programu „Mam talent”. Był to też rok, w którym odbył się pierwszy Festiwal Muzyki Akordeonowej. Charyzmatycznego artystę podziwiały z zapartym tchem miliony telewidzów. Jest absolwentem i wykładowcą Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, wykładowcą w Kolegium Nauczycielskim w Bytomiu oraz nauczycielem gry na akordeonie w Państwowej Szkole Muzycznej pierwszego i drugiego stopnia w Zabrzu. Współpracuje z Teatrem Muzycznym w Gliwicach. Jest także członkiem Śląskiego Kwintetu Akordeonowego działającego przy Katedrze Akordeonu Akademii Muzycznej w Katowicach.

 

Przez dwa dni w Kościele Parafialnym pw. Św. Mikołaja w Solcu-Zdroju odbywały się przesłuchania konkursowe w sześciu kategoriach. Uczestnicy Festiwalu prezentowali na Soleckiej estradzie ciekawy, zróżnicowany stylistycznie repertuar. W większości występów dało się zauważyć dużą swobodę wykonawczą, wirtuozerię, dbałość  o detale, w tym artykulację i kulturę dźwięku.  

Jak twierdzi Przewodniczący Jury - Prof.  zw. dr hab. Jerzy Mądrawski- z  Instytutu Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach  tegoroczny  Festiwal miał bardzo wysoki  i wyrównany poziom. Świadczą  o tym tak licznie przyznane nagrody   i wyróżnienia. Wszystkim uczestnikom składał gratulacje  i życzył dalszych osiągnięć.

Zwieńczeniem festiwalu była sobotnia Gala Finałowa, którą rozpoczęło uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom. Nagrody wręczali członkowie Jury, dyrektor Festiwalu oraz Wójt Gminy Solec-Zdrój.

Poza nagrodami finansowymi jedna z laureatek – Kateryna Pylypenko - reprezentantka Ukrainy otrzymała w nagrodę Wójta Gminy Solec-Zdrój - Statuetkę akordeonisty, którą wręczył Wójt – Pan Adam Pałys.

Sara Wienczek i Konrad Nowakowski - duet z Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w nagrodę pojadą do Brukseli. Tę nagrodę ufundował Dr Czesław Siekierski – Poseł do Parlamentu Europejskiego.

Zdobywcą najwyższej nagrody - GRAND PRIX im. Włodzimierza Lecha Puchnowskiego – nestora polskiej akordeonistyki został duet z Akademii Muzycznej im. K.Szymanowskiego   w Katowicach w Składzie: Karol Jabłoński, Konrad Bargieł. Nagrodę GRAND PRIX im. W. L. Puchnowskiego wręczała jego żona – Pani Agnieszka Puchnowska.   

Na zakończenie  odbył się  Koncert Laureatów.

To ważne wydarzenie muzyczne zostało zorganizowane dzięki dofinansowaniu ze środków finansowych pochodzących z  Województwa Świętokrzyskiego, Powiatu Buskiego oraz  licznej rzeszy sponsorów. To właśnie dzięki ich wsparciu możemy kontynuować to przedsięwzięcie artystyczne. Z tego miejsca pragniemy jeszcze raz serdecznie podziękować wszystkim ofiarodawcom za okazaną pomoc.

Wsparli nas:

 • Malinowe Hotele Sp. z o.o.
 • Uzdrowisko Busko S.A.
 • Nadwiślański Bank Spółdzielczy w Solcu-Zdroju
 • Zakład Metalowo-Kotlarski SAS Sp. z o.o.
 • KLANK OPTYK
 • Sulphur Zdrój Exim
 • Baseny Mineralne w Solcu-Zdroju
 • Dwór Dziekanów
 • Tartak METROL- Dariusz i Stanisław Kiepura
 • Prima - Producent wody mineralnej Solecczanka
 • Tadeusz Krzemiński „Motozbyt. Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów”
 • Państwo Anna i Andrzej Glejzer – „Pensjonat Solanna”
 • Restauracja Magnolia
 • Pensjonat „Cicha Zdrój”

 Organizatorzy: Gminne Centrum Kultury w Solcu - Zdroju, Ochotnicza Straż Pożarna w Solcu - Zdroju, Urząd Gminy w Solcu – Zdroju.

Wszystkim serdecznie dziękujemy!

ZAŁĄCZNIKI:

Lista Laureatów

Utworzono dnia 12.06.2018, 18:29